Pérování u všech typů vozidel zajišťuje pružné spojení mezi karoserií a nápravou. Pro vozidla je už od počátků automobilismu kvalitní pérování mimořádně důležité, umožňuje bezpečnou jízdu a pohodlí posádky vozidla. Jedním z prvních a dodnes používaných způsobů odpružení jsou listová pera. Jejich využití najdeme jak u nákladních vozidel, tak u návěsů, přívěsů, osobních vozidel a terénních vozidel.

Listová pera

Konstrukčně jde svazek jednotlivých podlouhlých pružin obdélníkového tvaru a odstupňované délky, který je upevněn v objímce a zajištěn klínem. Konce hlavního listu jsou opatřeny oky pro svorníky závěsů, na spodní straně objímky pružnice se nachází středící čep, který zapadne do otvoru v ložiskové skříni.

Nutnost stálého ohybového napětí listového pera se zajišťuje dvěma způsoby:

Trapézová listová pera

Trapézová pružnice spočívá v rozdělení na pásky obdélníkového průřezu, které jsou poskládány na sebe. Listy trapézové pružnice mají konstantní tloušťku a šířku, na rozdíl od délek jednotlivých listů, které se naskládané na sebe zkracují. Pružnice je v závěsech upevněna na nejdelší hlavní list.

Parabolická listová pera

Stálé ohybové napětí po celé délce pružnice lze zajistit ale i pomocí proměnné tloušťky listů pružnice. Jednotlivé listy mají tvar velmi úzké paraboly, přitom všechny listy pružnice mají totožnou šířku a téměř stejnou délku. Mezilistové tření v parabolické pružnici probíhá v plochách na koncích listů.

Listová pera – nabídka

Výroba listových per

Trapézová listová pera i parabolická listová pera si sami vyrábíme nejmodernějšími postupy. Výroba listových per se soustředí na nákladní vozidla značek MAN, MERCEDES-BENZ, DAF, VOLVO, SCANIA, RENAULT, IVECO a dalších, ale také pro návěsy a přívěsy značek BPW, SAF, ROR, GIGANT, TREILOR, PANAV, KÖGEL, FRÜHAUF, SMB a dalších. Jsme schopni dodat pera i na zakázkovou výrobu. Ke všem listovým perům dodáváme veškeré příslušenství, mezi něž patří třmeny pera, matice třmenů per, uložení parabolických per, silentbloky listových per, pouzdra do ok per, čepy per, dorazy pérování a další příslušenství. Svá listová pera tak dostanete kompletní, nemusíte se obávat chybějícího příslušenství. Široký výběr listových per máme skladem.

Opravy listových per

Majitelům starších vozidel a veteránů (např. značek AERO, TATRA, ŠKODA a dalších) zajišťujeme opravy listových per, případně výrobu nových listových per, včetně zesílení pérování přímo na míru na jejich vozidla. Tyto služby zajišťujeme dle dohody s opravou a montáží přímo na vozidle.

Zesilování listových per

U většiny listových per dokážeme zajistit zesílení listových per přímo na míru. Tato služba je vhodná jak pro majitele veteránů, tak pro specifické případy nákladních vozidel, návěsů, přívěsů či terénních vozidel.

Atypická listová pera

Společnost AUTO-PERA má s listovými pery značné zkušenosti, proto nás nepřekvapí ani atypická listová pera, u nichž jsme schopni individuálně se zákazníkem konzultovat nejlepší postup a navrhnout vhodné řešení.


Na listová pera jsme ve společnosti AUTO-PERA specialisté, proto nás v případě jakéhokoli dotazu neváhejte kontaktovat.